Skip to content

1441 Easton Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1953

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Mar 28, 2018

Property Information

Block466
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class16
Description1SB 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,747
Acreage1.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$372,400
55%
Improvement Value:$304,700
45%
Total Assessment$677,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,561+17.6%
2024$8,981+19.2%
2023$7,533-2.2%
2022$7,700-1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$355,000

To:

Sq Ft2,748DeedBook 7036, Page 1017

Property Sale

Sale
$154,900
DeedBook 1868, Page 742

Property Built

Built

Year Built: 1953