Skip to content

21 Emerald Pl

Somerset, NJ 08873

Built 1976

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 29, 1994

Property Information

Block468.04
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8701

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,740
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$306,100
58%
Improvement Value:$218,200
42%
Total Assessment$524,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,279+5.8%
2024$7,828+8.6%
2023$7,208-2.2%
2022$7,367-1.7%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1976

Property Sale

Sale
$52,490
DeedBook 1323, Page 299