Skip to content

121 Pierce Street

Somerset, NJ 08873

Built 2009
Commercial

Last Sale Price
$2,220,000
Last Sale Date
Apr 19, 2017

Property Information

Block468.09
Lot47.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningB-I
Sq Footage9,480
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
7%
Improvement Value:$2,056,000
93%
Total Assessment$2,200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,996-5.9%
2024$42,482-12.8%
2023$48,730-2.2%
2022$49,808-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$2,220,000

To:

Sq Ft9,480DeedBook 6957, Page 1235

Property Built

Built

Year Built: 2009