Skip to content

37 Worlds Fair Dr

Somerset, NJ 08873

Commercial

Last Sale Price
$15,252,000
Last Sale Date
Sep 23, 2021

Property Information

Block468.09
Lot49
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningB-I
Sq Footage---
Acreage3.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$2,160,000
20%
Improvement Value:$8,640,000
80%
Total Assessment$10,800,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$196,344-5.9%
2024$208,548-17.0%
2023$251,181-9.4%
2022$277,340-10.8%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$15,252,000

To:

DeedBook 7391, Page 541Recorded10/12/2021

Property Sale

SaleMulti
$16,763,229

From:

To:

DeedBook 6763, Page 2042Recorded12/26/2014

Property Sale

SaleMulti
$9,894,000
DeedBook 5380, Page 3590

Property Sale

SaleMulti
$1,050,000
DeedBook 2342, Page 314