Skip to content

1850 Easton Ave

Somerset, NJ 08873

Built 2021
Commercial

Last Sale Price
$7,065,217
Last Sale Date
Feb 13, 2023

Property Information

Block468.10
Lot26.03
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningB-I
Sq Footage5,654
Acreage3.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$3,900,000
65%
Improvement Value:$2,100,000
35%
Total Assessment$6,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$109,080+71.2%
2024$63,723-12.8%
2023$73,095+53.7%
2022$47,544-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$7,065,217

To:

Sq Ft5,654DeedBook 7494, Page 1075

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 7059, Page 1414