Skip to content

12 Norfolk Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1957

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 8, 2019

Property Information

Block471
Lot43
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page9501

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,500
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$317,400
60%
Improvement Value:$214,900
40%
Total Assessment$532,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,443+0.4%
2024$8,413+14.9%
2023$7,325-2.2%
2022$7,487+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 5938, Page 1892

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 1285, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1957