Skip to content

11 Norfolk Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1950

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jan 7, 2022

Property Information

Block471
Lot46
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page9501

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,314
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$320,000
60%
Improvement Value:$210,800
40%
Total Assessment$530,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,439+0.7%
2024$8,384+19.0%
2023$7,044-2.2%
2022$7,200+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft1,314DeedBook 7417, Page 460

Property Sale

Sale
$216,000
Sq Ft1,314DeedBook 7375, Page 1933Recorded8/23/2021

Property Sale

Sale
$47,700
DeedBook 1380, Page 712

Property Built

Built

Year Built: 1950