Skip to content

40 Fordham Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1959

Last Sale Date
Jun 16, 2061

Property Information

Block471
Lot51
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page9501

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,134
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$320,000
59%
Improvement Value:$220,300
41%
Total Assessment$540,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,557+0.6%
2024$8,510+14.4%
2023$7,436-2.2%
2022$7,600+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft2,134DeedBook 7023, Page 1189

Property Sale

Sale
$144,900
DeedBook 1765, Page 642

Property Built

Built

Year Built: 1959