Skip to content

3 Darwin Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1959

Last Sale Price
$142,500
Last Sale Date
Jan 18, 1995

Property Information

Block472
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page9501

Building Details

Building Class16
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,434
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$332,200
60%
Improvement Value:$224,000
40%
Total Assessment$556,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,826+1.7%
2024$8,678+13.8%
2023$7,628-2.2%
2022$7,797+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$142,500

To:

Sq Ft1,434DeedBook 1995, Page 787

Property Sale

Sale
$146,500
DeedBook 1636, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1959