Skip to content

4 Fordham Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1958

Last Sale Date
Dec 27, 2056

Property Information

Block473
Lot20
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page9501

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,788
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$322,600
62%
Improvement Value:$197,700
38%
Total Assessment$520,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,325+1.1%
2024$8,238+15.6%
2023$7,123+2.9%
2022$6,923+3.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958