Skip to content

10 Thomas Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1958

Last Sale Price
$259,000
Last Sale Date
Mar 2, 2012

Property Information

Block473
Lot28
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page9501

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,748
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$320,000
63%
Improvement Value:$185,800
37%
Total Assessment$505,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,381+0.7%
2024$8,323+15.3%
2023$7,221-2.2%
2022$7,381+3.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$259,000

To: Kowalsky, Douglas

Sq Ft1,748DeedBook 6499, Page 3027

Property Sale

Sale
$39,900
DeedBook 1284, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1958