Skip to content

12 Thomas Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1956

Last Sale Price
$369,000
Last Sale Date
Jun 24, 2019

Property Information

Block473
Lot29
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page9501

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,084
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$320,000
58%
Improvement Value:$234,800
42%
Total Assessment$554,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,737+0.4%
2024$8,701+13.7%
2023$7,655-2.2%
2022$7,824+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$369,000

To: Annis, Ryan & Tolbert, Kathryn

Sq Ft2,084DeedBook 7130, Page 89Recorded7/9/2019

Property Sale

Sale

From: BAJOREK, ROGER & TOBIN, JENNIFER

To: BAJOREK, ROGER K & JENNIFER T

Sq Ft2,084DeedBook 6837, Page 1862Recorded11/24/2015

Property Sale

Sale
$323,500
DeedBook 6316, Page 2041

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 1486, Page 781

Property Built

Built

Year Built: 1956