Skip to content

9 Fordham Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1958

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Nov 23, 2022

Property Information

Block474
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page9501

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,788
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$320,000
61%
Improvement Value:$202,700
39%
Total Assessment$522,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,339+0.6%
2024$8,286+15.4%
2023$7,179-2.2%
2022$7,338+3.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$475,000

To: Lawrence, Christopher & Kaija Malia

Sq Ft1,788DeedBook 7487, Page 1348Recorded1/3/2023

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5437, Page 3518

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 1944, Page 695

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 1558, Page 386

Property Built

Built

Year Built: 1958