Skip to content

4 Regent St

Somerset, NJ 08873

Built 1958

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Aug 1, 1984

Property Information

Block476
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page9501

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,748
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$323,500
62%
Improvement Value:$196,600
38%
Total Assessment$520,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,326+1.2%
2024$8,230+15.7%
2023$7,115-2.2%
2022$7,272+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000

To: Wewers, David & Pamela

Sq Ft1,748DeedBook 1513, Page 418

Property Built

Built

Year Built: 1958