Skip to content

4 Temple St

Somerset, NJ 08873

Built 1965

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jul 30, 2007

Property Information

Block477
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page9501

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,720
Acreage0.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$342,600
60%
Improvement Value:$226,900
40%
Total Assessment$569,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,046+2.7%
2024$8,811+13.2%
2023$7,781-2.2%
2022$7,953+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft1,720DeedBook 6052, Page 361

Property Sale

Sale
$128,500
DeedBook 5709, Page 1028

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 2304, Page 539

Property Built

Built

Year Built: 1965