Skip to content

70 Marcy St

Somerset, NJ 08873

Built 1958

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Apr 24, 2024

Property Information

Block480
Lot12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page9501

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,748
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$320,900
62%
Improvement Value:$195,200
38%
Total Assessment$516,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,263+4.1%
2024$7,937+16.5%
2023$6,816-2.2%
2022$6,972+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft1,748DeedBook 7556, Page 421

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 1399, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1958