Skip to content

35 Temple StSomerset, NJ 08873

Built 1974

Last Sale Date
Nov 17, 2022

Property Information

Block485
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page9502

Building Details

Building Class16
Description1SF 1CG
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,528
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$367,400
66%
Improvement Value:$189,200
34%
Total Assessment$556,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,125+0.6%
2024$8,075+18.3%
2023$6,827+1.1%
2022$6,751-1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$220,718
DeedBook 5747, Page 805

Property Sale

SaleMulti
$108,954
DeedBook 2205, Page 31

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 1636, Page 693

Property Built

Built

Year Built: 1974