Skip to content

5 Halsey St

Somerset, NJ 08873

Built 1998

Last Sale Price
$358,000
Last Sale Date
Dec 20, 2003

Property Information

Block489.02
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page9502

Building Details

Building Class17
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,116
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$370,900
56%
Improvement Value:$296,000
44%
Total Assessment$666,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,854-0.2%
2024$9,877+11.1%
2023$8,893+0.3%
2022$8,864-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$358,000

To:

Sq Ft2,116DeedBook 5524, Page 2949

Property Sale

Sale
$325,900
DeedBook 5343, Page 2824

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 2177, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1998