Skip to content

315 Cedar Ave

Somerset, NJ 08873

Vacant Land

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Sep 30, 2004

Property Information

Block494
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page9502

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$373,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$373,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,881+4.4%
2024$5,633+40.0%
2023$4,025+3.5%
2022$3,887-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

DeedBook 5655, Page 2033

Property Sale

SaleMulti
$2,000
DeedBook 1255, Page 857