Skip to content

62 Claremont Rd

Franklin Park, NJ 08823

Built 1940
Other Exempt

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Nov 24, 2025

Property Information

Block49
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description1SBL
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,920
Acreage0.82

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$305,700
51%
Improvement Value:$294,100
49%
Total Assessment$599,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2016$8,097-1.2%
2015$8,194+3.3%
2014$7,929+4.6%
2013$7,577+3.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$525,000

To:

DeedBook 7656, Page 488

Property Sale

Sale
$389,800

To:

Sq Ft1,920DeedBook 6151, Page 1371

Property Sale

Sale
$290,000

To:

DeedBook 5038, Page 1228

Property Sale

Sale
$63,000

To:

DeedBook 1468, Page 466

Property Built

Built

Year Built: 1940