Skip to content

49 Cr 518Princeton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Jun 14, 2021

Property Information

Block5.02
Lot31
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page07

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR3
Sq Footage2,776
Acreage2.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$382,200
53%
Improvement Value:$338,700
47%
Total Assessment$720,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,069+8.1%
2024$10,242+9.2%
2023$9,378-2.3%
2022$9,598-3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000

To:

Sq Ft2,776DeedBook 7366, Page 2077

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft2,776DeedBook 6798, Page 3819Recorded6/10/2015

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 1362, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1955