Skip to content

4165 Rt 27

Princeton, NJ 08540

Built 1954

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Aug 7, 2017

Property Information

Block5.02
Lot66
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page07

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR3
Sq Footage1,458
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$371,000
69%
Improvement Value:$168,700
31%
Total Assessment$539,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,770+12.6%
2024$7,792+14.5%
2023$6,806-2.3%
2022$6,967-1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,458DeedBook 6988, Page 1576

Property Sale

Sale
$294,000
DeedBook 6284, Page 2868

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 2005, Page 401

Property Built

Built

Year Built: 1954