Skip to content

421 Elizabeth Ave

Somerset, NJ 08873

Vacant Land

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Feb 21, 2007

Property Information

Block502.01
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningB-I
Sq Footage---
Acreage10.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$515,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$515,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,363-5.8%
2024$9,945-12.8%
2023$11,407-2.2%
2022$11,660-1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$900,000

To:

DeedBook 6458, Page 761

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 5390, Page 355