Skip to content

13 Medici Dr

Somerset, NJ 08873

Built 2005

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Sep 9, 2020

Property Information

Block507.12
Lot22
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningSCV
Sq Footage1,765
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,300
43%
Improvement Value:$308,300
57%
Total Assessment$538,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,881+0.2%
2024$8,863-2.8%
2023$9,115+0.5%
2022$9,066-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft1,765DeedBook 7255, Page 1768

Property Sale

Sale
$388,805
DeedBook 5783, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 2005