Skip to content

4 Esplanade Dr

Somerset, NJ 08873

Built 2005

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Jul 16, 2024

Property Information

Block507.12
Lot30
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningSCV
Sq Footage2,414
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$226,800
35%
Improvement Value:$415,400
65%
Total Assessment$642,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,268-0.8%
2024$10,356+0.5%
2023$10,302-2.2%
2022$10,530-1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$660,000

To:

Sq Ft2,414DeedBook 7568, Page 2706

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,414DeedBook 6672, Page 1520Recorded9/24/2013

Property Sale

Sale
$420,030
DeedBook 5767, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 2005