Skip to content

32 Esplanade Dr

Somerset, NJ 08873

Built 2006

Last Sale Price
$432,700
Last Sale Date
Feb 24, 2006

Property Information

Block507.12
Lot44
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningSCV
Sq Footage2,402
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$260,600
38%
Improvement Value:$420,300
62%
Total Assessment$680,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,776-0.4%
2024$10,824+1.9%
2023$10,626-2.2%
2022$10,866-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$432,700

To:

Sq Ft2,402DeedBook 5868, Page 2401

Property Built

Built

Year Built: 2006