Skip to content

87 Renaissance Blvd

Somerset, NJ 08873

Built 2005

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Sep 22, 2020

Property Information

Block507.12
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningSCV
Sq Footage1,751
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,500
42%
Improvement Value:$314,900
58%
Total Assessment$543,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,937-0.1%
2024$8,942-2.9%
2023$9,206-2.2%
2022$9,409-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,751DeedBook 7259, Page 3044

Property Sale

Sale
$393,150
DeedBook 5827, Page 823

Property Built

Built

Year Built: 2005