Skip to content

43 Medici Dr

Somerset, NJ 08873

Built 2005

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Dec 22, 2010

Property Information

Block507.12
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningSCV
Sq Footage2,701
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$255,400
33%
Improvement Value:$520,700
67%
Total Assessment$776,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,268-1.0%
2024$12,397-0.6%
2023$12,475-2.2%
2022$12,751-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft2,701DeedBook 6390, Page 2668

Property Sale

Sale
$485,958
DeedBook 5823, Page 2026

Property Built

Built

Year Built: 2005