Skip to content

110 Stone Manor Dr

Somerset, NJ 08873

Built 2005

Last Sale Price
$604,860
Last Sale Date
Jun 30, 2005

Property Information

Block507.16
Lot16
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningSCV
Sq Footage3,283
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$357,200
41%
Improvement Value:$519,400
59%
Total Assessment$876,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,530-1.3%
2024$13,708-2.6%
2023$14,067-1.3%
2022$14,250+7.2%
Property History

Property Sale

Sale
$604,860

To:

Sq Ft3,283DeedBook 5765, Page 1067

Property Built

Built

Year Built: 2005