Skip to content

122 Stone Manor Dr

Somerset, NJ 08873

Built 2004

Last Sale Price
$514,000
Last Sale Date
Aug 16, 2012

Property Information

Block507.16
Lot22
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningSCV
Sq Footage4,159
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$358,100
43%
Improvement Value:$465,500
57%
Total Assessment$823,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,815-1.0%
2024$12,945-1.9%
2023$13,193-1.2%
2022$13,355+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$514,000

To:

Sq Ft4,159DeedBook 6550, Page 314

Property Sale

Sale
$577,942
DeedBook 5656, Page 1661

Property Built

Built

Year Built: 2004