Skip to content

220 Osborne Ct

Somerset, NJ 08873

Built 2004

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Nov 16, 2015

Property Information

Block507.16
Lot25
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningSCV
Sq Footage2,217
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$372,200
47%
Improvement Value:$412,900
53%
Total Assessment$785,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,361-1.2%
2024$12,509+0.2%
2023$12,488-2.2%
2022$12,764-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft3,508DeedBook 6836, Page 1931

Property Sale

Sale
$493,300
DeedBook 5659, Page 2224

Property Built

Built

Year Built: 2004