Skip to content

211 Sherwood Ct

Somerset, NJ 08873

Built 2006

Last Sale Price
$429,900
Last Sale Date
Oct 5, 2012

Property Information

Block507.16
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description2SV L 2ATG
Dwellings1
ZoningSCV
Sq Footage2,584
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$359,800
50%
Improvement Value:$357,300
50%
Total Assessment$717,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,377-0.4%
2024$11,426-0.2%
2023$11,449-1.1%
2022$11,574-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$429,900

To:

Sq Ft2,584DeedBook 6566, Page 3752

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$489,861
DeedBook 5850, Page 3624