Skip to content

5106 Chesterwood Way

Somerset, NJ 08873

Built 2005

Last Sale Date
Jul 27, 2023

Property Information

Block507.29
Lot1.09
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class39
Description1SV CN 1BG
Dwellings1
ZoningSCV
Sq Footage1,751
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
26%
Improvement Value:$333,400
74%
Total Assessment$453,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,419-3.5%
2024$7,687+2.6%
2023$7,489-0.7%
2022$7,541+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$322,275
DeedBook 5844, Page 1624

Property Built

Built

Year Built: 2005