Skip to content

8105 Westover Way

Somerset, NJ 08873

Built 2006

Last Sale Price
$339,925
Last Sale Date
Sep 26, 2006

Property Information

Block507.32
Lot1.03
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class39
Description1SV CN 1BG
Dwellings1
ZoningSCV
Sq Footage1,751
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,000
28%
Improvement Value:$326,500
72%
Total Assessment$452,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,472-3.4%
2024$7,734+3.5%
2023$7,476-0.6%
2022$7,523+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$339,925

To:

Sq Ft1,751DeedBook 5955, Page 2179

Property Built

Built

Year Built: 2006