Skip to content

8209 Westover Way

Somerset, NJ 08873

Built 2006

Last Sale Price
$451,000
Last Sale Date
Dec 22, 2023

Property Information

Block507.32
Lot2.05
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class39
Description1SV CN 2BG
Dwellings1
ZoningSCV
Sq Footage1,731
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,000
29%
Improvement Value:$329,600
71%
Total Assessment$461,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,654-3.0%
2024$7,892+4.0%
2023$7,591-0.6%
2022$7,634+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$451,000

To:

Sq Ft1,731DeedBook 7539, Page 2645

Property Sale

Sale
$341,300
DeedBook 5943, Page 2929

Property Built

Built

Year Built: 2006