Skip to content

8211 Westover Way

Somerset, NJ 08873

Built 2006

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Aug 5, 2019

Property Information

Block507.32
Lot2.06
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class39
Description1SV CN 2BG
Dwellings1
ZoningSCV
Sq Footage1,882
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,000
28%
Improvement Value:$346,900
72%
Total Assessment$478,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,888-3.4%
2024$8,166+3.3%
2023$7,905-0.6%
2022$7,956+3.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$355,000

To:

Sq Ft1,882DeedBook 7140, Page 1050

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 6366, Page 2399

Property Sale

Sale
$398,600
DeedBook 5943, Page 2101

Property Built

Built

Year Built: 2006