Skip to content

7109 Westover Way

Somerset, NJ 08873

Built 2006

Last Sale Price
$344,925
Last Sale Date
Apr 27, 2006

Property Information

Block507.33
Lot1.05
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class39
Description1SV CN BG
Dwellings1
ZoningSCV
Sq Footage1,731
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,000
28%
Improvement Value:$325,200
72%
Total Assessment$451,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,454-3.1%
2024$7,689+3.6%
2023$7,425-0.6%
2022$7,471+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$344,925

To:

Sq Ft1,731DeedBook 5891, Page 1085

Property Built

Built

Year Built: 2006