Skip to content

7112 Westover Way

Somerset, NJ 08873

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 18, 2025

Property Information

Block507.33
Lot1.12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class39
Description1SV CN 2ATG
Dwellings1
ZoningSCV
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
25%
Improvement Value:$359,700
75%
Total Assessment$479,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,522-3.7%
2024$7,812+1.9%
2023$7,669-0.8%
2022$7,731+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$394,520

To:

Sq Ft1,882DeedBook 5905, Page 2948

Property Built

Built

Year Built: 2006