Skip to content

701 New Brunswick Rd.

Somerset, NJ 08873

Built 1975

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 18, 2011

Property Information

Block507.38
Lot10.02
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,542
Acreage1.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$312,000
47%
Improvement Value:$345,200
53%
Total Assessment$657,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,966+0.8%
2024$9,891+19.8%
2023$8,255+0.3%
2022$8,234-1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 1427, Page 668

Property Built

Built

Year Built: 1975