Skip to content

151 Cedar Grove La

Somerset, NJ 08873

Built 1922

Last Sale Price
$6,000
Last Sale Date
Feb 13, 2003

Property Information

Block507.38
Lot11.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,306
Acreage0.73

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$304,100
60%
Improvement Value:$201,400
40%
Total Assessment$505,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,034+2.5%
2024$7,838+32.8%
2023$5,901+1.3%
2022$5,828-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$6,000

To:

Sq Ft1,306DeedBook 5312, Page 3144

Property Built

Built

Year Built: 1922