Skip to content

155 Cedar Grove La

Somerset, NJ 08873

Built 2010

Last Sale Date
Feb 21, 2023

Property Information

Block507.38
Lot12.04
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage3,094
Acreage1.94

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$362,700
39%
Improvement Value:$557,200
61%
Total Assessment$919,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,973-0.7%
2024$14,069+10.7%
2023$12,705-0.4%
2022$12,760-1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$710,000

From:

To:

Sq Ft3,094DeedBook 6654, Page 3812Recorded7/25/2013

Property Sale

Sale
$835,000
DeedBook 6357, Page 1795

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5784, Page 2788

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5328, Page 3831