Skip to content

4 Brenner Court

Somerset, NJ 08873

Built 2006

Last Sale Price
$870,000
Last Sale Date
Apr 6, 2021

Property Information

Block507.38
Lot19.03
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage3,629
Acreage0.95

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$400,900
34%
Improvement Value:$794,800
66%
Total Assessment$1,195,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,175+2.9%
2024$16,697-2.7%
2023$17,160-0.9%
2022$17,313-1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$870,000

To:

Sq Ft3,629DeedBook 7340, Page 1682

Property Sale

Sale
$815,500

From:

To:

Sq Ft3,629DeedBook 6864, Page 532Recorded4/11/2016

Property Sale

Sale
$915,000
DeedBook 5984, Page 785

Property Built

Built

Year Built: 2006