Skip to content

1993 Amwell Rd

Somerset, NJ 08873

Built 2018

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Dec 28, 2018

Property Information

Block509
Lot11.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage3,872
Acreage1.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$314,600
29%
Improvement Value:$770,400
71%
Total Assessment$1,085,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,598-1.3%
2024$15,805+5.1%
2023$15,040-0.9%
2022$15,169-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft3,872DeedBook 7094, Page 1212Recorded1/11/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook 6777, Page 2748