Skip to content

2 Bort Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1993

Last Sale Price
$297,230
Last Sale Date
Jun 22, 1993

Property Information

Block511
Lot7.08
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class18
Description2SFR 2CG
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,941
Acreage1.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$334,800
39%
Improvement Value:$524,000
61%
Total Assessment$858,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,604+10.5%
2024$11,404-0.9%
2023$11,505-2.2%
2022$11,759-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$297,230

To:

Sq Ft2,941DeedBook 1912, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 1878, Page 164