Skip to content

90 Weston Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1970

Last Sale Price
$178,000
Last Sale Date
Aug 30, 1995

Property Information

Block511
Lot7.09
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,772
Acreage1.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$346,000
56%
Improvement Value:$274,300
44%
Total Assessment$620,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,451+17.2%
2024$8,065+5.7%
2023$7,627-2.2%
2022$7,801-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$178,000

To:

Sq Ft1,772DeedBook 2024, Page 726

Property Built

Built

Year Built: 1970