Skip to content

524 Elizabeth Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1950

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 25, 2018

Property Information

Block511
Lot8.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1SST 1G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,882
Acreage2.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$336,800
53%
Improvement Value:$300,500
47%
Total Assessment$637,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,861+16.9%
2024$8,438+3.1%
2023$8,184-2.2%
2022$8,365-1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 1667, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1950