Skip to content

131 Canal Walk Blvd

Somerset, NJ 08873

Built 2005

Last Sale Price
$483,000
Last Sale Date
Mar 12, 2018

Property Information

Block513.25
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class18
Description2SV L 2AG
Dwellings1
ZoningSCV
Sq Footage2,627
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,900
34%
Improvement Value:$471,300
66%
Total Assessment$713,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,299-1.3%
2024$11,451+3.8%
2023$11,031-2.2%
2022$11,275+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$483,000

To:

Sq Ft2,627DeedBook 7030, Page 1002

Property Sale

Sale
$419,900
DeedBook 5830, Page 3690

Property Built

Built

Year Built: 2005