Skip to content

9 Constitution Way

Somerset, NJ 08873

Built 2005

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jun 14, 2018

Property Information

Block513.25
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class18
Description1SV R 2AG
Dwellings1
ZoningSCV
Sq Footage1,792
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,400
39%
Improvement Value:$337,100
61%
Total Assessment$556,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,425+0.6%
2024$9,369+5.8%
2023$8,853-2.2%
2022$9,049-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft1,792DeedBook 7050, Page 811

Property Sale

Sale
$401,900
DeedBook 5845, Page 2196

Property Built

Built

Year Built: 2005