Skip to content

17 Jay'S Corner

Somerset, NJ 08873

Built 2005

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Jan 30, 2023

Property Information

Block513.27
Lot16
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,279
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$242,800
36%
Improvement Value:$434,800
64%
Total Assessment$677,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,823+1.2%
2024$10,695+4.8%
2023$10,200-2.2%
2022$10,432-1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$630,000

To:

Sq Ft2,279DeedBook 7491, Page 3500

Property Sale

Sale
$468,000

From:

To:

Sq Ft2,279DeedBook 6813, Page 3856Recorded8/12/2015

Property Sale

Sale
$395,900
DeedBook 5811, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 2005