Skip to content

1 Heller Park La

Somerset, NJ 08873

Industrial

Last Sale Price
$13,500,000
Last Sale Date
Apr 7, 2014

Property Information

Block514
Lot8.03
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class10
Description1S
Dwellings1
ZoningB-I
Sq Footage605
Acreage26.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000,000
48%
Improvement Value:$16,000,000
52%
Total Assessment$31,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$563,580+17.7%
2024$478,888+25.7%
2023$380,980-2.2%
2022$389,408+17.5%
Property History

Property Sale

Sale
$13,500,000

To:

Sq Ft308,605DeedBook 6710, Page 492

Property Sale

Sale
$11,100,000
DeedBook 6480, Page 1962

Property Sale

Sale
$13,850,000
DeedBook 6258, Page 2123